READING

Cheltuielile lunare în America: mâncarea

Cheltuielile lunare în America: mâncarea

Dacă în primul articol despre costurile vieții în SUA am povestit despre cifrele legate de chirie, și alte facturi de genul, de data asta povestim despre cât scoatem din buzunar pe lună pentru mâncare. Ceea ce urmează sunt prețuri și costuri bazate pe ceea ce mâncăm noi în familia noastră, costuri care pot fi complet diferite în funcție de magazinele, brandurile și stilul de viață pe care îl alegi. Nu le luați ca nimic altceva decât linii directoare să vă faceți o idee asupra imaginii de ansamblu.

Știu că există acest mit cum că în America nu poți mânca sănătos și nimic nu are gust, dar nu e în totalitate așa. Sigur, nu găsesc telemea și pâine bună de tot rar văd prin magazine, dar asta nu înseamnă că nu e nimic bun de mâncat pe aici. Sunt și o groază de opțiuni sănătoase, dacă poți să vezi printre siglele luminoase Taco Bell, KFC și altele de acest genul.

Unde facem noi cumpărăturile?

America are câteva lanțuri foarte mari de supermarket-uri și multe altele care sunt locale (numai în unele state). În Florida mergeam foarte des la WinnDixie și Publix (locale, prezente în zona de sud), și uneori la Walmart (de care majoritatea ați auzit). Cât am locuit în Palm Coast, un alt preferat era și Aldi (unde am găsit multe produse europene).

În Michigan am devenit fani înfocați ai Costco (unde facem 90% din cumpărături). Restul cumpărăturilor le facem la Meijer și o dată pe lună ajungem și la Trader Joe’s sau Farmer’s Market cu produse organice mai de la „țară”.

farmers market

La început, mi-a fost destul de greu pentru că nu știam branduri, nu găseam foarte multe chestii pe gustul meu, și mi-a luat ceva să cunosc produsele de aici și să mă adaptez la ele. Plus că eu venisem obișnuită de acasă unde tata era șeful cumpărăturilor. El știe exact unde sunt produsele pe rafturile din Kaufland, ce ne place și ce mâncăm cu plăcere. John a venit însă dintr-un context diferit. Faptul că a locuit pe o insulă destul de izolată și i-a văzut pe părinții lui cum cumpără mâncare în cantități foarte mari (mai ales pe timp de iarnă) să nu se trezească că mâine ninge și nu au ce să mănânce în mijlocul lacului, i-a creat obiceiuri diferite. Asta l-a influențat să cumpere mâncare angro și când ne-am mutat noi împreună de parcă mâine ar fi ceva zombie apocalypse și nu se mai găsește nimic prin magazine. Așa că în primele luni, dulapurile noastre au fost pline cu mâncare de zici că aveam cel puțin 10 guri de hrănit. Asta până am văzut că efectiv nu putem mânca atât de mult și aruncam prea multă mâncare. Și acum mă mai lupt puțin cu cantitățile, dar cred suntem pe drumul cel bun. 🙂

Mâncăm mult acasă, la serviciu luăm pachet și încerc să limitez ieșirile în oraș cât de mult pot. Mereu la noi în frigider veți găsi lapte, ouă, brânză, carne, fructe și legume. Mâncăm de toate, cu moderație, și încerc să cumpăr produse de calitate, fără să dau în extreme de genul totul să fie organic, totul să fie gluten free etc. Cumpăr și produse organice dacă au un preț corect.

Dar să trecem la cifre:

Produse de bază:

  • o pâine bună (organică, pe vatră) și foarte asemănătoare cu cea din România: $6.5/franzelă; $2-3 baghetă franțuzească – mânc pâine foarte rar așa că prefer să dau mai mult pe ea, o dată la 3 săptămâni
  • pâinea aia americană, dulce ca un cozonac de Paște: $1-$2
  • 2.5 kg de făină: $4-$5
  • 1.8 l ulei de măsline: $17
  • 450 gr. de unt: $4.60
  • 24 ouă (organice): $7
  • 2kg de zahăr: $2.59

Fructe:

  • 1 pepene galben: $3.50/kg
  • 350 gr mure: $5
  • Piersici (o caserolă de 12, super zemoase și dulci): $10
  • Banane (2kg): $1.39
  • 350 de grame de zmeură: $5
  • o pungă mare de struguri: $7-8

Legume:

  • 3 bucăți de salată Romaine: $5.50
  • 1 legătură de sparanghel: $2-3 (am luat la o promoție și cu 0.70 de cenți)
  • Caserolă roșii (900 gr): $5
  • 1 săculeț cu 4-5 avocado: $4
  • Mix salate (salată, spanac, ruccola, 160gr.): $5
  • ardei roșu (6 bucăți): $6
  • 1 pungă de broccoli congelat (2kg): $6
  • 1 kg de ceapă galbenă: $2.5
  • 1 legătură de ceapă verde: $1.50
  • o pungă cu 6-7 morcovi: $1.90
  • o pungă cu țelină apio: $2

Carne:

  • Șuncă prosciutto (500gr): $10
  • Somon afumat (300gr): $8.99
  • 1 pui la rotiserie, gata făcut: $5
  • 1 kg de piept de pui: $4-5, depinde mult de unde îl iei și dacă e organic sau nu
  • 2 bucăți de carne de vită pentru 2 fripturi mari: $11
  • 900 de gr creveți: $16

Lapte și brânză:

  • brânză feta, 500 gr: $8
  • Fresh Mozarella (800 de gr): $7
  • 1 borcan de parmezan ras 500 gr: $9
  • un fel de cașcaval (1kg): $12
  • Lapte organic (preferatul meu de la Costco) – $4 pentru 1.9 litri
  • Lapte normal (în cutia aia de plastic, ca în filme) – $2.50 3.7 litri
  • 250 gr. brânză Philadelphia: $2.70

Alcool:

  • 1 sticlă de Bacardi de 1.75l: $24
  • 1 sticlă de Absolut de 1.75l: $40
  • 1 sticlă de vin alb: începe de la $6
  • 18 pack Corona: $18

Altele:

  • O pungă de 300 grame de migdale: $8
  • DiGiorno frozen pizza (preferata noastră când nu avem chef să gătim): $6
  • Maple Syrup: $3
  • 1 doză de Monster: $1.50 (luată la bax de 24)
  • Supă de roșii cu busuioc (organic) – 2 borcane mari de aprox 1.5 kg: $10
  • Caju (1.3kg ): $15
  • 1.4 kg Crackers: $8
  • Tortellini care trebuie numai fierte: $10
  • 1 cutie de cereale – în funcție de gramaj și calitate: $2.50 – $6
  • ulei de cocos, 2 borcane mari de 2.2 kg: $23

* majoritatea prețurilor din lista de mai sus sunt cele plătite de noi la magazinul Costco, un fel de Selgros în România unde cumperi angro. Taxa de membru la acest magazin este de $110/an, iar pe lângă calitate și prețurile excelente, ei mai oferă și alte avantaje: reduceri la pachete de călătorie, benzină mai ieftină (au propriile stații de benzină deschise numai celor care sunt membri) etc.

Noi cheltuim pe mâncarea la supermarket minim $500/lună. Se poate trăi și cu mai puțin, se poate cheltui și mai mult. Asta e media noastră, deși am avut și luni în care am dat $700. Nu cumpărăm numai mâncare premium, dar nici cele mai ieftine produse de pe piață.

Produsele astea le-am ales de pe bonurile noastre din ultimele 2 luni. Dacă sunteți curioși și de alte produse, pe care nu le regăsiți în listă, aștept întrebări în comentarii.

Sau orice altă întrebare sau curiozitate aveți despre mâncarea din America. 🙂

Într-un articol viitor, povestim cât ne costă să ieșim în oraș să mâncăm și ce opțiuni avem.

mancarea america

fructe legume

cos cumparaturi

cos cu fructe

banane

Comments


Salut! Eu sunt Alina și de aproximativ un an și 6 luni de zile locuiesc în Statele Unite, unde am luat totul de la 0 încercând să îmi croiesc și să îmi găsesc drumul. Cred în vise împlinite, în oameni și mai cred că viața e un mix între muncă multă, noroc, momente și decizii cheie. Cred că poți găsi frumosul în aproape orice situație și poți învăța ceva de la fiecare persoană pe care o întâlnești. Mă bucur că ai ajuns aici și sper ca mai multe despre mine sper să afli din articolele pe care le scriu, articole care conțin mereu o bucățică din sufletul meu.

  1. […] Am exclus de la bun început stilul prințesă (sau ball gown-urile) și mi-am impus limită de buget. Și pentru că socoteala de acasă nu se potrivește mereu cu cea din târg, planurile mi-au fost […]

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

INSTAGRAM
Follow me on Instagram!